Nemohu dělat svoji práci. Opravdu?

V tomto krátkém textu bych se s vámi chtěl zamyslet nad tím, jak přistupujeme ke své práci v dnešní době, kdy přetrvává nouzový stav. Z tohoto pohledu je jedno, zda jsme zaměstnanci, podnikatelé či OSVČ. Velmi často slyším z mnoha stran, jak je nemožné v tuto dobu vykonávat svou profesi kvůli vládním nařízením. Umím si představit, že mnozí z vás zažíváte velmi náročné chvíle a přemýšlíte o budoucnosti. Hlavou se vám honí myšlenky, zda budete mít zajištěnu práci, až vše skončí a vy z vás, kteří podnikáte, přemýšlíte mnohdy nad tím, jak firmu udržet nad vodou a zabezpečit práci svých zaměstnanců, než tato doba pomine.

Rád bych vám ukázal ještě jeden pohled na celou situaci. Jde o to, že každý z nás vykonává nějakou profesi, kterou jsme si vybrali. Můžeme pracovat jako účetní, elektrikář, zedník, ekonom, kadeřnice, finanční poradkyně nebo učitel. A abychom tuto profesi mohli vykonávat, věnovali jsme nemalé úsilí na učení, abychom v tom byli opravdu dobří. Není škoda tento talent a naše umění nechat ležet ladem? Vydělávání peněz a nemožnost pracovat jsou dramaticky rozdílné věci.

Možná nyní nemůžeme otevřít své provozovny, ale to neznamená, že nemůžeme pracovat. Pokud jste dobří třeba na finanční poradenství či účetnictví, můžete sousedům nabídnout zpracování daňového přiznání za poloviční cenu nebo dobrovolný příspěvek. To samé platí i pro řemesla. Můžete třeba sousedům pomoci opravit auto, nebo postavit plot, učit někoho za mírnou cenu třeba jazyky, než se situace uklidní.

Tento nový přístup k vlastní práci nese mnoho výhod. Jednak si můžete vydělat aspoň nějaké peníze, můžete rozšiřovat základnu svých klientů (které byste možná nikdy nezískali) a současně si udržovat svoji profesní dovednost. Abych nehovořil pouze o teorii, já například poskytuji psychoterapii zdarma nebo dobrovolný poplatek přes online platformy (Skype, Messenger atd.), než pomine nouzový stav. Nikdo vám nemůže (až na pár výjimek) zakázat poskytovat vaše služby, energii a  talent druhým za podmínek, které pro vás budou akceptovatelné. Mnozí z nás se musí naučit dělat svoji profesi jinak. To ale neznamená, že ji nemůžeme dělat vůbec. Co myslíte?

PS: Také mne napadá využít tohoto času na dobrovolnické akce (například sázení stromků) a pojmout to jako příležitost k firemnímu teambuildingu. Naučíte se nové věci a možná získáte i nová přátelství.