Každý den jsme bombardováni nabídkami na “spasení“, rychlá a bezbolestná řešení a nabídkami na placená moudra prostřednictvím krátkých videí. Zdá se, že v Čechách máme nejvyšší hustotu koučů na metr čtvereční-:) I já dostávám každý týden řadu nabídek na výcvik koučů.
Co o to, projít kvalitním výcvikem není nikdy na škodu, i když se tím mnozí nechceme profesionálně živit. Najít své omezující vzorce, ujasnit si cíle, priority a najít vlastní cestu je skvělá věc! Čemu ale nerozumím, je obrovské množství krátkodobých výcviků, kde lektoři těchto kurzů inzerují, že z frekventantů těchto kurzů udělají za tři týdny profesionální kouče s certifikátem.
A to se potom dějí věci. Umím si představit, jak se mnohým z Vás ježí chlupy na těle při vyslovení slova psychoterapie-:) Máme v sobě nějak zakódováno, že vše, co začíná slovem psycho, je nějak patologické, nepřijatelné a hodno k odsouzení či dehonestování. Zároveň si často pleteme psychiatrii a psychoterapii. Možná stojí za zmínku, že dobrý psychoterapeut má za sebou cca 800 hodin akreditovaného praktického výcviku a sám musí v rámci tohoto výcviku absolvovat 40 hodin vlastní psychoterapie, aby byl pro své klienty partnerem. Kdežto kouč dnes může být kdokoliv, stačí v lepším případě zaplatit 80 tisíc korun a v ideálním případě strávit ve výcviku 100 hodin, bez jediné zkušenosti s reálným klientem. Vnímáte také ten rozdíl? Sám koučuji několik let, ale je třeba mít zdravou sebereflexi a znát jak etické, tak profesní hranice.
Někteří koučové si postupem času uvědomí, že by bylo dobré kromě koučovacího výcviku udělat i nějaký druh psychoterapeutického výcviku, pokud to s pomáhající profesí myslí opravdu vážně. A jak poznáte, že je koučink či terapie úspěšná? Poznáte to tak, že Vám se dlouhodobě daří lépe oproti dřívějšímu stavu a cítíte se lépe. Nemluvím zde o krátkodobé “euforii” krátce po koučovacím či terapeutickém sezení, ale o dlouhodobějším pozitivním vývoji, který pozitivně vnímáte Vy, nikoliv Váš kouč nebo terapeut. Koučova ani terapeutova úloha není v tom, aby Vám říkali, jak se máte cítit a hodnotili, jak se Vám daří. Hodnocení je vždy a výhradně na Vás. Pokud sami po osmém koučovacím či terapeutickém sezení nevnímáte ani sebemenší pozitivní změnu, uzrál čas na výměnu kouče! Jsou to Vaše peníze a Váš čas. Přeji Vám, abyste měli k dispozici takového kouče, který Vás bude respektovat a současně Vás provede Vašimi obtížemi tak, že jej v budoucnu nebudete již potřebovat nebo jen minimálně pro utřídění myšlenek.