Co se s vámi děje v psychoterapii

Psychoterapie je opředena mnoha mýty a mnoho lidí vůbec netuší, co se doopravdy při psychoterapii děje. Často slýchám, že je to to samé, jako si popovídat s kamarády v hospodě či s kamarádkou u dobrého vína. Proto vás nyní nechám nakouknout pod pokličku. I vám by se někdy psychoterapeutická konzultace mohla hodit. Navíc do 15.6.2020 ode mne dostáváte dárek v podobě  28% slevy, pokud se objednáte na online konzultaci přes Skype, Messenger či WhatsApp.

Rozhodně nemusíte mít obavy, že bych před vámi seděl v bílém plášti a s kukátkem na hlavě jak dr. Chocholoušek v té komedii-:) Setkání s psychoterapeutem se odehrává v přátelské atmosféře bez snahy vás jakkoliv soudit, diagnostikovat a napasovat do nějaké škatulky. Mým úkolem není přivést vás na jedinou „správnou cestu“, ale pochopit, co zažíváte, porozumět vám a společně s vámi najít cestu, která bude schůdná pro vás bez ohledu na to, co si myslí vaše okolí, že je pro vás dobré a co byste měli dělat.

Smyslem psychoterapie je pomoci vám ujasnit si, co se ve vašem životě děje, proč se to děje a co můžete v situaci, ve které se nacházíte , udělat. Určitě nebudete během psychoterapie získávat univerzální rady a návody na váš život.  Za prvé by vám nemusely fungovat a prohlubovala by se vaše případná bezmoc typu:  „ani tyto rady mi nezabírají, jsem ztracený případ“ nebo nemusejí být v souladu s tím, jak jste vnitřně nastaveni. V psychoterapii budete hledat a nacházet vlastní řešení, kterým budete rozumět a budete schopni dle nich také jednat v reálném životě. A to tempem, které vyhovuje vám.

Já se tomuto tempu přizpůsobím, nebudu na vás  vyvíjet žádný tlak na konkrétní výsledek. Důležité je, že vy sami budete cítit pozitivní změny, které se ve vás budou odehrávat napřed v oblasti pocitového vnímání sebe samých či řešené situace a v dalších krocích naleznete i odvahu jednat v reálném životě – v prostředí, kde právě žijete. Současně vám při společném povídání nabídnu i jiný náhled na vaši situaci, abyste získali potřebnou inspiraci a odvahu pokračovat na cestě – do budoucna i beze mě.

Setkání probíhá tak, že si sedneme v obýváku (nebo se uvidíme přes Skype, Messenger či WhatsApp atd.) do pohodlné pohovky , uvařím vám dobrou kávu nebo čaj a budeme pojmenovávat, co se ve vás doopravdy odehrává, co cítíte, co máte právě chuť udělat. Zkrátka se společně podíváme do té části mysli, kam si zatím netroufáte sami nebo se v obrazu, který vidíte, nemůžete sami zorientovat. Například máte černé myšlenky, které se vždy snažíte zahnat. Ony na vás ale útočí stále a vás to vyčerpává. Mohou to být myšlenky typu: “ nejsem dost dobrý/dobrá“, „to nedokážu“, „to si nemůžu dovolit“ , „bojím se mu/jí to říct“, „o tom se v naší rodině nemluví“ , „co když mě odmítnou a odsoudí“, „je to ztracené, selhal/selhala jsem“ atd. Budeme nahlížet na tento obraz a já vás budu tímto obrazem bezpečně provázet tak, abyste viděli různé souvislosti a postupně přicházelo pochopení. Rozhodně při terapii nemusíte ležet  na pohovce jako v amerických filmech. To používal jen Freud před 100 lety a filmový průmysl se toho stále drží jak klíště-:)

To jak celou situaci pochopíte a pro co se rozhodnete je zcela na vás. Důležité je, aby vám to dávalo smysl a měli jste odvahu se na novou cestu vydat. Já jsem vaším průvodcem a ze začátku půjdu s vámi, dokud nezískáte znovu jistotu a nebudete mě již potřebovat. V terapii máte jedinečný prostor být bez souzení sami sebou, vyjádřit co chcete a cítit veškeré emoce, které si třeba delší dobu zakazujete. Je to váš prostor, kde si můžete vyzkoušet různé alternativy chování, vnímání, cítění a postupně si vyberete to, co vám vyhovuje nejvíc a pomůže vám žít kvalitní, spokojený život.

Každé psychoterapeutické setkání je jiné, protože každý z vás je jiný. Neexistuje šablona, kde bychom si odškrtávali jednotlivé body typu „splněno“. Někomu stačí pět setkání, s někým se potkáváme déle. Záleží na tématu, hloubce bolesti, kterou prožíváte a způsobu, jakým přemýšlíte o svém životě. Důležité je, že vždy existuje cesta ven z problémů a nemusí to trvat extrémně dlouho. Pokud v sobě nosíte obavy, úzkosti, pocit bezmoci, neúspěchu  nebo nevíte, co v životě chcete vlastně dělat a hledáte své hodnoty dlouhá léta, určitě se vyplatí dát si šanci v podobě odborně vedené psychoterapie. Za všech okolností zachovávám mlčenlivost o detailech naší společné práce. Máte tak jistotu, že můžeme hovořit o čemkoliv, co vás tíží a co si potřebujete vyřešit.

Pokud si chcete psychoterapii vyzkoušet, máte skvělou příležitost do 15.6.2020 využit speciální slevy 28% na online konzultaci přes Skype, Messenger či WhatsApp.  Objednat se můžete na čísle +420 736 514 254, nebo mailem : info@ivokotek.cz.  Více o mě se dozvíte na www.ivokotek.cz.