Obrovská příležitost k potřebným změnám!

Právě v těchto dnech máme obrovskou příležitost. Příležitost zbavit se všeho , co nám vadí a změnit způsob našeho života. Mnozí z vás píší na sociální sítě, že se nudíte. Viděli jste již všechny doporučené filmy a můžete se nudou ukousat. Někteří z vás naopak stále přemýšlejí o tom, co přinesou následující dny a jak to zvládnete. Využijme tyto vyjimečné dny konstruktivně. Byla by velká škoda této příležitosti nevyužít.

V těchto dnech se čas zpomalil a přivádí nás k sobě samým. Buď můžeme utíkat k „rychlé zábavě na internetu, nebo můžeme udělat v našich životech zásadní změny, které radiálně změní kvalitu našich životů. Pokud se rozhodnete, že chcete zlepšit kvalitu svého života, už nikdy se nebudete nudit! Vždycky budete mít co dělat a zlepšovat. A nemusí to být zpočátku velké a dramatické změny. Většina změn je ze začátku velmi nenápadných a až po čase, kdy se ohlédnete zpět zjistíte, co všechno se změnilo a jak velký kus cesty jste ušli.

Pro začátek bude stačit, když si uvědomíte, jak žijete své současné životy a jak byste je chtěli žít dál po zbytek vašeho života. V jakých oblastech nejste úplně spokojení, co vám chybí? Čeho byste chtěli dělat víc a co byste naopak už dělat chtěli v menší míře či vůbec? Položte si tyto základní otázky a vše se dá do pohybu. Nejde o to, abyste začali s sebemrskačstvím či obviňováním druhých. Jde o to, abyste si uvědomili, kde se nyní nacházíte (bod A) a jak chcete žít dál. Co konkrétně chcete změnit a jak se chcete cítit. Je dobré se zpočátku zaměřit na vztahy ve vaší rodině a na vztahy s přáteli. Současně se můžete podívat na vztah k sobě samým. Vážíte si sami sebe nebo na sobě vidíte neustále chyby?

Vztah k sobě samým a vztahy v rodině určují kvalitu našich životů. Právě teď vnímám, že máme všichni velkou příležitost udělat si vlastní inventuru života a podívat se v klidu pod pokličku, jaké životy doopravdy žijeme a zda jsme se nevychýlili ze směru, který nás má dovést ke spokojenému životu. Pro každého z nás spokojený život znamená něco jiného, proto hledejte v sobě samých, co je pro vás důležité, co v životě chcete zažít a jak chcete prožívat i vaše pracovní dny. Zvolněte a ptejte se sami sebe, zda náhodou nehrajete jen nějaké role, zatím co vám váš vlastní život utíká mezi prsty.  K tomu, abyste našli správné odpovědi dle mé zkušenosti stačí, když zvolníte a soustředíte se nějaký čas (třeba i jednu hodinu týdně) sami na sebe a začnete si uvědomovat, jak se cítíte a věřte mi, že vás začne napadat spousta věcí, které byste možná chtěli změnit. Až na to přijdete, budete jen kousek od toho, abyste to mohli udělat. Pro začátek stačí udělat první krok. Zamyslete se nad tím, jaký nejmenší krok můžete k pozitivní změně udělat ještě dnes. Tento první krok dá všechno do pohybu. Bez něj se nic nezmění a zůstanete tam, kde jste.

Možná si teď říkáte, že byste rádi některé změny udělali, ale chybí vám odvaha. Nebojte, i s odvahou se dá velmi dobře pracovat, abyste měli sílu udělat vaše první kroky. A o tom si řekneme příště.